.
Pensjonat Młynczysko Pensjonat Młynczysko REKOMANDACJE
O nas Pokoje Atrakcje Wesela Referencje Kontakt
Atrakcje turystyczne w regionie
Atrakcje w Młynczysku
Szef Kuchni poleca DZICZYZNĘ
Walka o niepodległość

Okolice Studzianny były miejscem zwycięskich potyczek powstańców styczniowych z Kozakami i terenami zgrupowania największych oddziałów powstańczych w Piotrkowskiem dowodzonych przez Jeziorańskiego.


W dniu 10 lipca 1863 r. się na obrzeżach Brudzewic rozegrała się bitwa oddziałów powstańczych dowodzonych przez majora Żychlińskiego z oddziałem Kozaków zakończona zwycięstwem Powstańców. Poległych 198 Kozaków i 19 Polaków pochowano na polu walki. Upamiętnia to wydarzenie cmentarz w Ossie.

Okoliczne lasy, należące do kompleksu leśnego Puszczy Pilickiej, dawały schronienie partyzantom z okresu II wojny światowej. Na terenach tej gminy, w przepięknych leśnych ostępach, szukał schronienia i rozwijał swoją partyzancką walkę major Henryk Dobrzański „Hubal”. Tu, w miejscowości Anielin, zakończył się kres tej walki 30 kwietnia 1940 r. Miejsce bohaterskiej śmierci legendarnego majora „Hubala” upamiętnia kamienny pomnik – szaniec. W ślady majora poszli inni. Rozwijał się ruch partyzancki o różnych poglądach politycznych: „BCH”, „NOW”, „ GL”, „AK”. 30 sierpnia 1944 r. w lasach brudzewickich pod Grabinami partyzanci AK z oddziału „Wilka” stoczyli walkę z niemieckimi jednostkami pacyfikacyjnymi. W walce zginęło czterech partyzantów i dwie sanitariuszki.

Wydarzenie upamiętnia pomnik „Głaz” przy drodze pod lasem „Grabiny”. Tak, więc okoliczne lasy, określające krajobraz tej Gminy, pełne tragicznych świadectw i zdarzeń, nierozerwalnie związane są z człowiekiem i jego historią.

www.poswietne.pl
Spalski Park Krajobrazowy
Bunkry w Konewce
Kościół św. Józefa
Kościół św. Idziego w Inowłodzu
Sanktuarium w Studziannie - Poświętnem
Zobacz Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy Młynczysko w serwisie miejscakonferencyjne.pl