.
Pensjonat Młynczysko Pensjonat Młynczysko REKOMANDACJE
O nas Pokoje Atrakcje Wesela Referencje Kontakt
Atrakcje turystyczne w regionie
Atrakcje w Młynczysku
Szef Kuchni poleca DZICZYZNĘ
Spalski Park Krajobrazowy

Spalski Park Krajobrazowy powstał w 1995 roku. Zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części Niziny Mazowieckiej, w środkowym biegu Pilicy. Wchodzi w skład Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Powierzchnia parku wynosi 12,8 tys. ha, a jego otulina 23,2 tys. ha.


Prawie cała powierzchnia gminy Poświętne leży w granicach parku lub jego otuliny. Utworzenie parku miało na celu ochronę najbardziej wartościowych zasobów krajobrazowych i kulturowych dawnej Puszczy Pilickiej. Na obszarze parku i otuliny znajduje się 116 drzew będących pomnikami przyrody (wśród nich gatunki aklimatyzowane: klon srebrzysty, dąb błotny, dąb czerwony, orzech szary, brzoza papierowa), użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 30 ha. Obecnie stwierdzono występowanie ponad 800 gatunków roślin występujących w parku, w tym kilka gatunków rzadkich i objętych ochroną.

Zmniejszające się zanieczyszczenie wód a szczególności rzeki Pilicy sprzyja faunie ryb, których stwierdzono tutaj 33 gatunki. Występujące miejscami stare lasy dębowo-sosnowe, rozległe łęgi i olsy są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków W obrębie parku gnieździ się 139 gatunków ptaków, z których 136 podlega ochronie lub są to ptaki łowne. Obok wybitnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych, Spalski Park Krajobrazowy obfituje w zabytki kultury, na terenie naszej gminy są nimi zespół klasztorny Filipinów wraz z kościołami św. Anna i św. Józefa, Szaniec Hubala w Anielinie, oraz liczne kapliczki i drogowskazy




Walka o niepodległość
Bunkry w Konewce
Kościół św. Józefa
Kościół św. Idziego w Inowłodzu
Sanktuarium w Studziannie - Poświętnem
Zobacz Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy Młynczysko w serwisie miejscakonferencyjne.pl